Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

13.09.2015

Як правильно розрахувати розмір каміна

При всьому різноманітті зовнішніх форм і розмірів камінів, всі вони — вироби стандартизовані. Причина в тому, що для нормального горіння палива і виведення диму необхідно наявність повітряного потоку, здатного доставити необхідну кількість окислювача (кисню) і запобігти вихід продуктів горіння з топки в будь-якому напрямку, крім димоходу. Дотримання всіх розмірів каміна — запорука його надійної роботи.

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

Тяга

Повітря поступає в топку через портал (вікно) каміна. Вважається, що для забезпечення правильної роботи опалювального приладу швидкість руху повітря через портал повинна бути не менше 0,25 м/сек.

На практиці виміряти значення швидкості важко. До розпалювання каміна можна лише визначити, чи є тяга або її немає за відхиленням полум’я запаленої папери. Наскільки тяга (швидкість повітряного потоку) хороша чи погана, користувач каміна переконується на практиці по запаху гару (задимлення приміщення) і швидкості згоряння дров.

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

На тягу впливає безліч параметрів, серед яких — температура всередині і зовні приміщення, ступінь розігріву димових газів, стан димоходу (наявність або відсутність у ньому тріщин, через які в трубу підсмоктується додатковий повітря), вид, кількість і вологість палива.

Але найголовніше умова справної роботи каміна, забезпечує його функціонування в широких межах змінних параметрів — дотримання основних розмірів і їх співвідношень у конструкції опалювального пристрою.

Основні розміри камінів

До основних розмірами конструкції каміна відносяться висота (В), ширина (А) камінного вікна і його площа (F), висота (Нтр), розміри прохідного перерізу, площа січення димової труби (f). Звичайно ж, всі ці розміри можуть бути різні, але між ними повинна виконуватися певне співвідношення, інакше камін працювати не зможе.

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

Не визначає працездатність каміна, але суттєво впливає на ефективність його роботи глибина топливника © і розміри, що визначають положення його бокових стінок. Не менше ніж параметри топки, на ефективність роботи каміна впливають розміри і положення камінного зуба (виступу), висота початку виступу від поду каміна (L), перевищення рівня зуба над верхньою межею камінного вікна (G), ширина отвору труби, не перекривається камінним виступом (M).

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

Інші розміри каміна на його працездатність і ефективність впливу не надають. Форму каміна, розміри, положення камінного столу (камінної полиці) слід вибирати виходячи з того, наскільки гармонійно камін вписується в загальний інтер’єр приміщення.

Димова труба

У статті «Пристрій каміна» вже згадувалося, що площа вікна камінного порталу вибирають в залежності від об’єму приміщення, в якому він встановлений, а саме, кількість квадратних метрів площі вікна повинно бути в 20 разів менше кількості кубічних метрів об’єму приміщення. Виходячи з обраних розмірів камінного вікна, розраховують площу поперечного перерізу труби не менше ніж 1/16 від площі порталу. У разі, якщо камін прилаштовується до вже готової димової трубі, то виходячи з необхідних співвідношень розрахунок ведеться на основі розмірів готової труби, з яких вираховуються допустимі параметри камінного вікна.

Наведені міркування і співвідношення в основному правильні, але в них не враховані важливі параметри — висота димової труби і форма її перетину.

Димова труба у поперечному перерізі може бути круглої, квадратної або прямокутної. Дим (камінні гази) піднімається по трубі не вертикально вгору, а висхідними спиралеобразными потоками. У круглій трубі форма потоку відповідає формі труби, всі її простір зайнято єдиним висхідним потоком газів.

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

В трубах квадратного перерізу по кутах утворюються завихрення, спрямовані проти основного потоку газів, в результаті висхідний рух диму відбувається не по всій площі перерізу труби, а тільки в її центрі, що практично веде до зменшення ефективного перерізу труби. Ще сильніше заважають висхідного руху завихрення, що утворюються в трубах прямокутного перерізу.

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

З-за зменшення ефективного поперечного перерізу труби в залежності від форми, труби круглого, квадратного і прямокутного перерізу, мають одні й ті ж пропорції по відношенню до площі порталу, виводять дим з каміна з різною ефективністю.

Точний інженерний розрахунок параметрів димової труби — завдання швидше для теоретика, ніж для практика, що вимагає не тільки врахування безлічі непостійних параметрів, але і володіння певними спеціальними знаннями в теплотехніці.

На практиці звичайно користуються усередненими таблицями та діаграмами, розрахованими фахівцями. Різні спеціалізовані фірми пропонують розрахунки димових труб стосовно власної продукції, тому точні значення «фірмових» параметрів можуть відрізнятися.

На малюнку представлена діаграма, розроблена німецькою фірмою «Shiedel», що зв’язує діаметр круглого димоходу власного виробництва з висотою димової труби площею порталу відкритого каміна.

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

Наступна діаграма полегшує вибір висоти труби з різною геометрією отвору в залежності від співвідношення площі порталу та перерізу отвору димової труби.

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

Як видно з графіка — різниця в необхідної для забезпечення тяги висоті труби при одних і тих же значеннях співвідношення площі порталу та перерізу досить значна. На практиці співвідношення вибирають залежно від діаметра труби, що є в наявності, а при будівництві цегляних труб орієнтуються на розміри отвору, викладеного цілими повнорозмірними цеглою.

Ще один фактор, що впливає на остаточну висоту труби — розміщення виходу димаря над дахом. При розташуванні труби поблизу коника даху (до 1,5 м), верхній зріз димоходу повинен розташовуватися вище гребеня як мінімум на 50 см. На відстані 1,5-3 м — не повинен опускатися нижче коника. При відстані понад 3 м, кут між горизонтальною лінією, що проходить через коник, і лінією, що з’єднує його з верхнім зрізом труби, не може перевищувати 10°. Якщо нехтувати рекомендаціями, то тягу буде суттєво зменшувати повітряний потік, утворений атмосферних вітром, що дмуть з боку протилежного схилу даху.

Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір

Наведені у таблицях і діаграмах значення висоти труби і співвідношення між перерізом труби і площею порталу не абсолютні. Відмінність цифр, отриманих з різних джерел, пояснюється тим, що чітких меж між каміном, які працюють правильно або з деякими незначними недоліками, не існує. Крім того, як вже зазначалося, на ефективність каміна впливають і інші фактори, а не тільки геометричні розміри. Тому практично визначити (тим більше до початку експлуатації), наскільки ідеально буде працювати опалювальний пристрій, неможливо.

При наявності сумнівів у доцільності тієї чи іншої цифри кращий порадник — особистий досвід. На жаль, домашній майстер зазвичай їм не володіє, тому без консультації з фахівцем не обійтися.

Успіхів!

Дякуємо фірму «РЕТРО» за допомогу в підготовці матеріалу. Компанія «РЕТРО» здійснює весь спектр пічних робіт, займається виготовленням, ремонтом, реставрацією печей і камінів.

Короткий опис статті: розміри камінів Дотримання всіх розмірів каміна — запорука його надійної роботи. розміри камінів

Джерело: Як правильно розрахувати розмір каміна: стандартні розміри; розмір димоходу, топки, порталу; пристрій; розрахунок — будівництво каміна своїми руками

Також ви можете прочитати