• Різне

  Топки камінні з водяним контуром принцип роботи, пристрій, експлуатація

  20.02.2017

  камінні Топки з водяним контуром – принцип роботи, пристрій, експлуатація

  При влаштуванні каміна в приватному будинку або на заміській дачі слід, перш за все, визначитися з його функціональним призначенням. Класичний варіант з відкритим порталом більше всього підходить для обігріву конкретного приміщення – холу або вітальні, і не розрахований на опалення всього будинку. З подібним завданням цілком справляються каміни з системою розподілу нагрітого повітря по спеціально підведених трубах або каналах. Однак для вже існуючої будівлі, реалізація такого рішення викликає труднощі, так як передбачає масштабні ремонтні роботи. Топки камінні з водяним контуром надають можливість повноцінного обігріву житла невеликій площі. Вони можуть підключаються до встановлених у будинку радіаторів опалення.

  Топки камінні з водяним контуром принцип роботи, пристрій, експлуатація

  Принцип роботи камінних топок з водяним контуром

  Стрімке зростання цін на енергоносії дав поштовх до розробки і розвитку сучасних опалювальних приладів. Велика різноманітність моделей, що випускаються дозволяє опалювати приміщення практично будь-якої площі, поєднувати їх з вже наявними стаціонарно встановленими газовими нагрівачами або твердопаливними котлами, а деякі зразки – задіяти в двоконтурною схемою, забезпечуючи домочадців ще й гарячою водою.

  У цілому, топки з водяним контуром відрізняються від звичайного металевого каміна наявністю вбудованого в її бічні стінки теплообмінника, виконаного у вигляді змійовика. Схематично принцип дії опалювальної системи будинку використовуються з подібними пристроями можна описати наступним чином. Вихідний патрубок теплообмінника підключають до магістральній трубі, що веде до найближчої від топки батареї. Послідовно з’єднані трубопроводом всі радіатори опалення, закільцьовані на вхідний патрубок теплообмінника, утворюють замкнутий контур.

  , що Знаходиться всередині системи теплоносій, в якості якого використовується вода або спеціальні суміші на її основі, нагрівається за рахунок спалюваного палива в топці і, самостійно циркулюючи в системі, віддає накопичене тепло в навколишнє середовище.

  Працюючи за описаним принципом, камінна топка з водяним контуром має дві схеми підключення:

  Відкрита схема підключення топки до опалювального контуру будинку застосовується при природній циркуляції теплоносія в системі передбачає установку відкритого розширювального бака в її самій верхній точці. Нагріває теплоносій, розширюючись, витісняється у вільний об’єм ємності, не створюючи надмірного тиску в контурі, чим забезпечується максимальний рівень безпеки при експлуатації. Основним недоліком тут є складність монтажу всієї системи опалення, який повинен гарантувати її працездатність в самопливному режимі циркуляції теплоносія.

  Топки камінні з водяним контуром принцип роботи, пристрій, експлуатація

  Доцільність застосування закритої схеми підключення топки зумовлена значною протяжністю опалювального контуру, в якому по тим чи іншим причинам природна циркуляція теплоносія неможлива. В цьому випадку вона здійснюється примусово, із застосуванням нагнітаючого електронасоса. Основною особливістю тут є встановлюваний розширювальний бак закритої конструкції мембранного типу з запобіжним випускним клапаном. Головний недолік подібних систем полягає в необхідності забезпечення насоса електроенергією для його безперебійної роботи.

  Пристрій і правила вибору

  Камінні топки, відрізняючись габаритами або зовнішнім виглядом, мають, тим не менш, практично однакове конструктивне виконання. Захищена жароміцним склом камера згорання в своїй нижній частині оснащена колосникових гратами. Ефективність горіння розміщеного на ній палива забезпечується підведенням повітря знизу, через зольник. Виконує функцію піддувала, він може бути виконаний у вигляді витягається лотка або невеликий дверцята.

  Верхня частина топки зазвичай являє собою куполоподібний димозбірник, приєднується до димоходу. Для правильного функціонування камери згоряння важливо правильно розрахувати його розтин, так як від цього багато в чому залежить нормальна тяга і, як наслідок, – потужність опалювального приладу. Регулювання потужності топки зазвичай виробляється вручну за допомогою обмеження тяги надходить через зольник припливного повітря або за допомогою шиберной заслінки димоходу.

  Топки камінні з водяним контуром принцип роботи, пристрій, експлуатація

  Щоб підібрати найбільш оптимальний варіант каміна для дому, слід звернути увагу на заявлену виробником потужність опалювального приладу. Як правило, вказується її кілька значень – максимальне, номінальна та ін. Орієнтуватися, насамперед, необхідно:

  • загальну теплову потужність, що показує загальну кількість тепла, що віддається топкою в зовнішнє середовище через стінки каміна, конвекційні канали і підключається систему опалення;
  • номінальну потужність теплообмінника – як складову частину загальної потужності, що враховує кількість тепла, що подається безпосередньо в радіатори опалення.

  Фахівці рекомендують проводити розрахунок ефективного обігріву приміщення, виходячи саме з номінальної потужності теплообмінника. При цьому слід враховувати, що одного кіловата буває цілком достатньо для опалення 10 кв.м. площі при середній висоті стелі 2,5 м.

  Варто розуміти, що заявлена виробником паспортна потужність відображає безперервний цикл роботи топки! При періодичному використанні каміна, наприклад тільки в денний час, потужність повинна бути в 1,5-2 рази більше розрахункової!

  Не менш важливими факторами є: матеріал виготовлення і габаритні розміри, які мають вирішальне значення при виборі місця установки опалювального приладу. Із-за значної маси, чавунний камін з водяним контуром не можна розташовувати на дерев’яних перекриттях, так як гранично допустимі значення тимчасових навантажень для них складають не більше 150 кг на 1м. кв. В цих випадках варто звернути увагу на моделі з футеровкою, що мають, фактично, подвійні стінки – з жароміцної сталі і шамотної цегли. Вони дещо легше чавунних аналогів при тих же габаритах топливника.

  Для правильного визначення розмірів розширювального бака при підключенні топки з водяним контуром до системи опалення, важливо знати об’єм циркулюючого теплоносія. Він складається з внутрішнього обсягу батарей і труб, які об’єднують систему, і залежить від загальної протяжності, а також від кількості радіаторних секцій. Обсяг однієї батареї можна дізнатися з паспортних даних, а труб – з представленої нижче таблиці.

  Топки камінні з водяним контуром принцип роботи, пристрій, експлуатація

  Щоб отримати необхідний обсяг бака, величину, отриману в результаті обчислень, потрібно збільшити на 10%.

  Особливості експлуатації

  Роблячи вибір на користь камінних топок для опалення будинку, слід враховувати деякі особливості їх експлуатації. Будучи, по суті, твердопаливними агрегатами прямого горіння, вони володіють усіма притаманними їм недоліками – досить низьким ккд і швидким згорянням палива, закладку якого необхідно оновлювати, в середньому, кожні 3-4 години. При підборі підходящої моделі, крім технічних характеристик, рекомендується звертати увагу на деякі інженерні рішення, які сприяють більш ефективній роботі опалювального приладу. Вкажемо деякі з них:

  • збільшення обсягу камери згоряння, що сприяє розміщенню в ній більшої кількості палива;
  • піролізний спосіб спалювання, передбачає наявність додаткового відсіку для догорання деревних газів в камері камінної топки;
  • направлена подача повітря безпосередньо в зону горіння;
  • верхнє горіння, обумовлене особливою закладкою палива.

  Подібні інновації в камінних топках збільшують теплогенерацію і тривалість горіння, значно зменшують зольність і роблять вихлоп більш чистий з екологічної точки зору. Як наслідок, зменшується забруднення камери згорання і димаря.

  Незважаючи на впровадження інженерних інновацій, низький ккд камінних топок не завжди дозволяє застосовувати їх в якості єдиного джерела тепла в будинку. В умовах суворого клімату і при відсутності централізованого газопостачання більш раціональним рішенням стане використання твердопаливних котлів спільно з камінної топкою, яка в цих випадках буде служити в якості додаткового або запасного теплового агрегату. Недолік таких опалювальних систем полягає в тому, що обидві теплогенеруючі установки погано піддаються автоматизації.

  Більш стабільне підтримання температури житла здатний забезпечити симбіоз камінної топки з водяним контуром і електричних або водяних газових котлів. Достатній рівень автоматизації дозволяє відключати прилад при підвищенні температури теплоносія в загальному опалювальному контурі будинку при роботі камінної топки. Перебуваючи в режимі очікування, котли не будуть використовувати ніякої енергії. При прогорання палива в каміні і зниженні температури в системі, автоматика знову підключить основний опалювальний прилад.

  Топки камінні з водяним контуром принцип роботи, пристрій, експлуатація

  Безсумнівною перевагою таких систем є можливість істотної економії енергоносіїв шляхом тимчасової заміни їх твердими видами палива, спалюваного в каміні. Однак їх монтаж обійдеться досить дорого, а виконувати його можуть тільки фахівці.

  Переваги та недоліки

  Камінна топка з водяним контуром, крім джерела тепла, що може бути додатковим елементом інтер’єру в будинку. Якщо після установки і підключення всі комунікації заховати під облицювання, вона буде виглядати як звичайний камін. Такий варіант позбавить від ретельних розрахунків, споруди окремого фундаменту і дорогих робіт по зведенню каміна з цегли. Крім того, установка топки надає домовласникам:

  • можливість закупівлі альтернативних видів палива з порівняно малим цінами, особливо в лісових регіонах;
  • повну автономність у теплопостачанні;
  • незалежність від газорозподільних або електричних мереж;
  • можливість суміщення з вже наявними теплогенеруючими приладами;
  • відсутність будь-яких дозвільних документів на встановлення та експлуатацію обладнання від відповідних наглядових установ.

  Незважаючи на перераховані вище переваги у використанні камінної топки з водяним контуром, її придбання та встановлення у ряді випадків виявляється вимушеною, зумовленою відсутністю централізованих енергорозподільних мереж. Потреба в постійній закладці палива вручну для підтримки необхідної температури теплоносія, а також відсутність належної автоматизації, ускладнює процес експлуатації камінної топки порівняно з альтернативними типами обладнання, що використовується для опалення будинку.

  Короткий опис статті: каміни з водяним контуром ціни

  Джерело: камінні Топки з водяним контуром – принцип роботи, пристрій, експлуатація

  Також ви можете прочитати