• Облицювання камінів

  Самостійна облицювання печей RMNT.RU

  03.10.2015

  Самостійна облицювання печей

  У цій статті: які матеріали підходять для облицювання печей і камінів; як виготовити розчин для приклеювання облицювання; як визначити «жирної» і «сухість» глини; як вибрати кахлі для облицювання печей; етапи облицювання печей кахлями та керамічною плиткою.

  Самостійна облицювання печей RMNT.RU

  Самостійна облицювання печей

  Проектування заміських будинків, як правило, включає в себе створення печей або камінів — живий вогонь у них є даниною нашим предкам, своєрідною сполучною ланкою між поколіннями. Що ж стосується облицювання печей і камінів, то ця операція містить в собі як декоративні, так і функціональні завдання. Завдяки виконаній облицюванні, в печі повністю виключається протікання продуктів горіння через кладочні шви і випадкові тріщини, підвищується тепловіддача. І, що важливо, з облицьованих поверхонь легко видалити відкладення пилу — операція, яка важлива не тільки з точки зору гігієни, але і з точки зору здоров’я домочадців, адже при нагріванні печі осіла на ній пил активно виділяє в повітря токсини.

  Єдине, печі і каміни складно облицьовувати, оскільки більшість оздоблювальних матеріалів і цементних розчинів для цього не підійдуть. Облицьовувати печі можна лише кахлями або керамічною плиткою, використовуючи в якості сполучного матеріалу розчин глини. Як це зробити — дивіться в цій статті.

  Як підібрати глину для облицювання печей

  Насамперед, зразки глини потрібно випробувати на «жирність» і «сухість». Це робиться так: наведіть зразок глини в ємність з водою і злегка розмішайте її — якщо глина прилипне до лопатці, то вона дуже жирна; якщо лопатка забруднений лише тонким шаром — цей зразок глини занадто сухий. У першому випадку для отримання якісного глинистого розчину потрібно додати пісок дрібної фракції, у другому — з’єднати суху з більш жирною глиною. Якісна глина, будучи поміщеним у воду і розмішаною, пристане до лопатки лише в деяких місцях (тобто фрагментарно) — вона ідеально підійде для облицювальних робіт.

  Другим способом тестування глини на придатність до облицювальних робіт є формування з неї джгутів, довжиною близько 200 мм і товщиною 10 мм, розгорнувши їх на дошці, подібно тесту. Підготувавши такий джгут, розтягніть його: жирна глина буде тягнутися подібно гумі і не давати тріщин при згині; суха глина тягнутися практично не буде і відразу ж розірветься, а при вигині негайно з’явиться велика кількість тріщин. Якісна глина поведе себе наступним чином — вона буде трохи розтягуватися, а на місці вигину показувати сітку тріщин.

  Як приготувати глинистий розчин

  Для цього глину потрібно помістити в металеве або дерев’яне корито і залити її водою, залишивши в такому стані на три доби. По закінченні терміну замочування, потрібно гарненько пром’яти глину, використовуючи для цього ноги — взуваємо чоботи, збираємося в ємність з замоченою глиною і проминаем її до тих пір, поки не залишиться жодної грудочки. Для зменшення жирності глини (якщо вона жирна), в процесі роботи ногами додаємо порції піску — результатом повинен бути сметаноподібний глинистий розчин. Попереджу відразу — це робота займе значний час і від неї значною мірою залежить якість глинистого розчину.

  Кахлі

  Це класичний матеріал для облицювання печей, що представляє собою декоративну плитку з глини, обпалену в високотемпературній печі. Лицьовий бік кахлі прикрашена малюнком і покрита глазур’ю, зворотна сторона виконана у вигляді відкритої коробки — румпу.

  Самостійна облицювання печей RMNT.RU

  Кахлі поділяються на карнизні, кутові і плоскі, їх лицьова сторона може бути рельєфною або гладкою, глазурованої (майоліка) і неглазурованої (теракота). Зворотний бік кахлі, виконана у вигляді коробки, призначена для його кріплення до поверхні печі на штирі зі сталі і гнучку пічну дріт. Облицювання кахлями треба припускати ще на стадії створення камінів та печей, закладаючи кінці штирів і дротяних кріплень в кладку.

  Вибір і підготовка кахлів до облицювальних робіт

  Що стосується малюнка — тут все індивідуально, головне, щоб він відповідав загальному дизайну і призначенню приміщення. При виборі кахлів необхідно враховувати, що всі вони розрізняються між собою по колірному відтінку, деяких відхилень у розмірі, призначенням і формою (залежно від місця установки — кутові, карнизні і т.п.). Тобто поняття «шлюб» щодо цього оздоблювального матеріалу застосовується досить гнучко — ця особливість кахлів пов’язана з технологією їх виробництва, що вимагає значної частки ручної праці.

  Кахлі, придбані для облицювання печі або каміна, потрібно розсортувати по відхилень в розмірах, потім потрібно буде надати кожній групі один розмір, визначений для неї в якості еталонного.

  Як додати кахельної плитці необхідний розмір? Для цього знадобиться гострий ніж, за допомогою якого формуються прямолінійні форми плитки. Криволінійні лінії створюються за допомогою зігнутої сталевої пластини з гострою кромкою. Причому слід наносити удари не молотком, а пристосованим для цього відрізком труби — постукуванням по всій довжині ріжучої пластини.

  Після відділення зайвих фрагментів кахлів, потрібно провести їх шліфування на абразивному камені з дрібним зерном, надаючи изразцу легку трапецієподібну форму (більш коротка сторона — лицьова). Ця операція вимагає особливої уваги і акуратності, оскільки велика загроза пошкодження глазурованої лицьової поверхні.

  Як виконати розпил кахлі

  Розпилювання звичайним інструментом, як-то зубчастий ніж, пилка або болгарка у випадку з кахельною плиткою неприйнятна, оскільки пошкодження її лицьової сторони таким інструментом неминуче. Єдиний спосіб такий: по лінії майбутнього розрізу робиться легкий пропіл (шириною до 4-х мм) за допомогою гостро заточеного різця і металевої лінійки, потім використовується тонка дріт зі сталі, довжиною близько 1000 мм.

  Самостійна облицювання печей RMNT.RU

  Її закріплюють з одного кінця навколо будь-якого жорстко закріпленого предмета (як правило, металевого стовпа), а інший кінець обмотують навколо дерев’яної палиці (саме дерев’яної!). Дріт, за допомогою якої проводиться розпил кахлі, повинна бути меншого діаметру, ніж ширина борозни, нанесеної на плитку різцем. Дерев’яна палиця з закріпленою на ній дротом кладеться на стілець, потрібно сісти на неї і натягнути дротяну струну, відсунувши стілець на достатню відстань. Після цього приступити до операції розпила: утримуючи кахельну плитку двома руками і розташувавши її борозною на дроті, потрібно здійснювати руху «на себе» за дротяною струні, злегка притискаючи до кахель дроті — до тих пір, поки плитка не буде розпиляна. Всі спроби скоротити обсяг робіт з розпилювання за рахунок неповного пропилу і нанесенням ударів по розрізу неминуче призведе до пошкодження шару глазурі — тому не намагайтеся прискорити цю роботу! Далі — чергу шліфування.

  Облицювання печей і камінів кахлями

  Перше, що необхідно врахувати при ухваленні рішення про облицюванні вашої печі кахлями — ця робота, на відміну від облицювання керамічною плиткою, має впритул слідувати за зведенням печі. Відповідь на питання «чому» — тому що дротяні кріплення для кахлів повинні бути вправлені в пічну кладку ще на стадії будівництва печі, інакше встановити їх не вдасться. Якщо ваша піч вже завершена, а облицювання кахлями при цьому не проведена — єдиним варіантом облицювання буде керамічна плитка.

  Самостійна облицювання печей RMNT.RU

  Облицювання печі кахлями, вид зі зворотної сторони кахлів. а деталі кахля: 1 пластина, 2 — лицьова сторона, 3 — отвори для штирів, 4 — румпу. б — кріплення кахлів: 1 цегла, 2 — кахлі, 3 — румпу, 4 — штирі, 5 — скоби, 6 — дротяна в’язка, 7 — петля.

  Сортування і підгонка кахлів вже зроблена, починаємо роботи по їх встановленню. Насамперед, кожен кахель перед установкою потрібно змочити у воді, для досягнення кращого зчеплення з поверхнею печі. Процес облицювання печі починається з кріплення кутових кахлів у нижньому ряду — їх краю потрібно тонко промазати глинистим розчином, а під румпу підкласти розчин густим шаром. Від того, наскільки виважено буде положення кутових кахлів по вертикалі/горизонталі, залежить вся облицювання печі — найретельнішим чином переконайтеся в ідеальному положенні цих кахлів, використовуючи одночасно горизонтальний і вертикальний будівельні рівні.

  Після встановлення кутових кахлів, викладіть насухо ряд кахлів між ними, приміряйте їх на своє місце, відшліфуйте деякі з них для найкращого прилягання один до одного — ця операція обов’язково виконується при кладці кожного нового ряду! Переконавшись у найкращому становищі кожного кахлю в ряду, розберіть викладений насухо ряд і знову викладіть його, але вже на глинистий розчин, що пишеться тільки відкриту коробку кахлів (румпу) — заповнюючи її повністю, без пустот.

  Кожен наступний ряд кахлів повинен бути відділений від попереднього горизонтальним швом товщиною не більше 3 мм — ця міра дозволить цегельній кладці, до якої вони кріпляться, осаживаться разом з ними.

  Кожен новий ряд кахлів ретельно перевіряється на горизонтальність/ вертикальність, не допускаючи будь-яких відхилень. При облицюванні печей кахлі по вертикалі повинні повністю прилягати один до одного — вертикальні шви не заповнюються розчином, оскільки щілин у них бути не повинно. Шви по горизонталі потрібно заповнити глинистим розчином.

  Встановлення проміжних кахлів потрібно виконувати так: ставимо кахель впритул до кутового і, притримуючи його однією рукою, наповнюємо порожнини між румпами глинистим розчином, утискуючи в нього шматочки пічного цегли (не термостійкого, а саме пічного!) таким чином, щоб вони прилягали один до одного як можна щільніше, без зазорів. Будь-які проміжки або тріщини перетворяться в повітряні мішки і будуть перешкоджати нагріванню пічної облицювання. В результаті такої установки, між кожною парою кахлів створюється валик з розчину, закріплює їх на своїх місцях.

  Після кладки двох кахлів на глинистий розчин, необхідно протягнути в існуючі отвори румп дротяні штирі зі сталі (товщина дроту 4-5 мм, довжина 30 мм більше, ніж висота румп). Щоб виключити сповзання штирів вниз, зверху їх потрібно загнути гачком, який буде спиратися на румпу. Для повного усунення щілин між кахлями, потрібно тричі обмотати виступаючі кінці двох сусідніх штирів кахлів пічної дротом, вставити між дротяною зв’язкою цвях і зробити з його допомогою скручування, стягуючи кахлі між собою.

  З боків і знизу на румпу потрібно встановити скоби — вони виготовляються з пічної сталі (товщина 2мм, ширина 15 мм, довжина 100 мм). Важливо, щоб сталь. з якої будуть нарізані скоби, була твердою і пружинила — тільки так вийдуть скоби достатньої надійності. При установці скоб на румпу, необхідно докласти деяке зусилля для розведення їх кінців в сторони — якщо скоби не будуть пружинити, то весь сенс їхньої установки повністю втрачається.

  Самостійна облицювання печей RMNT.RU

  Тепер потрібно закріпити кахлі в цегельній кладці. Для цього закріпіть на кожному штирі шматки пічної дроту (по два-три на кожному штирі) таким чином, щоб вони утворювали петлі. Ці петлі необхідно вивести на рівень цегельної кладки з тим, щоб вони були затиснуті покладеними зверху цегляними рядами. Виступаючі кінці петель заведіть за цегляну кладку. Нижні порожнини румп потрібно заповнити глинистим розчином, утискуючи в нього шматочки пічного цегли, змочивши їх у воді — пустот в порожнині румп бути не повинно.

  Перший ряд при кладці печей нудно викласти впритул до изразцовому ряду, заповнивши всі порожнечі розчином глини. Після цього потрібно прикріпити петлі до штирів, пропущеним через отвори румп, заводити їх на викладений цегляний ряд і затиснути наступним рядом цеглин. Дротяні петлі повинні кріпити кахлі з кожним новим рядом цеглин по висоті кахлю. Оскільки заздалегідь встановлені на кахлі петлі будуть істотно заважати роботі, ставте їх в процесі кладки.

  Завершивши облицювання, протріть її поверхню ганчіркою, видаляючи забруднення і патьоки глини. Приготуйте рідке гіпсове тісто по консистенції і промажте їм всю облицювання, приділяючи особливу увагу швах. Слідкуйте за гіпсом, як тільки він схопитися — видаліть його і налиплу бруд за допомогою чистої ганчірки, залишаючи тільки гіпс по швах облицювання. Для більш якісної чистки поверхні кахлів, скористайтеся м’яким папером — вона прибере всі частинки гіпсу, непомітні оку. У швах гіпс між кахлями виділить їх білим кольором.

  Поради наостанок: перший ряд кахлів повинен бути темнішим, ніж наступні — таким чином буде досягнуто плавний перехід облицювання кахельною від більш темного до світлого. Після завершення робіт з кладки і облицювання печі, необхідно виділити два-три тижні на сушіння печі — запалювати в ній вогонь до закінчення строку просушування не можна.

  Плитка для облицювання печей

  Для цієї задачі підходить лише кілька видів плитки — теракота, майоліка, клінкер і керамограніт. Теракота — плитка з кольоровою основою, створена пресуванням. Вона відрізняється високою міцністю, має высокопористой основою. Майоліка проводиться так само, як і теракота — різниця в тому, що на цю плитку наноситься шар глазурі. Клінкерна плитка виробляється з суміші декількох видів глин, з додаванням шамоту і барвників. Її основними характеристика є велика товщина, висока міцність до механічних впливів, нізкопорістая структура і стійкість до високих температур. Схожими властивостями володіє і керамограніт, має монолітну і непористу структуру.

  Роботи з облицювання печей плиткою

  Перш за все, потрібно підготувати поверхню печі та кладочні шви облицювання: в першому випадку проводиться ретельне очищення від забруднень і пилу, у другому — проводитися часткова розшивання кладочних швів на глибину від 10 мм. Якщо поверхня печі була пофарбована, потрібно повністю видалити фарбу, скориставшись щіткою з металевим ворсом або ж обтягнути поверхню поверх шару фарби сіткою з дроту (клітинка не більше 150х150 мм).

  Щоб прикріпити сітку з дроту, скористайтесь 100 мм цвяхами, надівши на них широкі металеві шайби і вбиваючи в шви між рядами цегляної кладки. Можна використовувати кріплення на саморізи, висвердливши для них отвори в цеглі (D свердла 4-5 мм). Перед укладанням плитки потрібно нанести на поверхню печі, покриті сіткою, шар цементно-глинистого розчину (склад цемент:пісок:глина, як 1:0,2:3 — використовувати цемент марки не нижче 400).

  Самостійна облицювання печей RMNT.RU

  Дочекайтеся повного висихання шару і приступайте до підгонки і наклейки керамічної плитки. Перед наклейкою кожного нового ряду, проведіть підгонку і обрізання плитки (обрізка виконується склорізом або особливої машинкою для різання керамічної плитки). Для повної впевненості в горизонтальному положенні розміщеною плитки, розмітьте поверхня печі горизонтальним шнуром, натяжка якого забезпечується вантажем на кінці.

  Перший ряд облицювальної плитки викладається внизу печі. Нанесення цементно-глинистого розчину на зворотну сторону плитки виконується з допомогою шпателя з прямокутними зубами. Плитку з нанесеним розчином потрібно притиснути до поверхні печі руками, пристукнуть, при необхідності, гумовим молотком. В першу чергу викладається ціла керамічна плитка, в останню — різана.

  Для вирівнювання зазорів встановіть між плитками однакові пластикові хрестики (їх набори продаються в будь-якому магазині будматеріалів) — по два на вертикальну і горизонтальну боку кожної з наклеєних плиток. При наклейці слідкуйте за тим, щоб шви були заповнені не повністю — приблизно наполовину. Це необхідно для додачі облицюванні найкращої декоративності.

  Уважно стежте за положенням плиток, вирівнюйте його, якщо з’явилися перекоси — використовуйте будівельні рівні, а для перевірки площинного положення плиток — рівну рейку. Завершивши укладку плитки, протріть поверхню облицювання чистою сухою ганчіркою, видаляючи патьоки розчину і забруднення.

  після 3-х діб з моменту завершення облицювання печі керамічною плиткою, потрібно закласти шви між плитками. Для цього підготуйте цементний розчин, за консистенцією нагадує пластилін, нанесіть його на гумовий шпатель і замажте шви. Ще через добу облицювання печі повністю завершена і піч готова до використання.

  © Абдюжанов Рустам, спеціально для рмнт.ру

  Короткий опис статті: облицювання камінів В цій статті: які матеріали підходять для облицювання печей і камінів; як виготовити розчин для приклеювання облицювання; як визначити «жирної» і «сухість» глини; як вибрати кахлі для облицювання печей; етапи печі, каміни, облицювання печей, кахлі,, будівництво, ремонт

  Джерело: Самостійна облицювання печей RMNT.RU

  Також ви можете прочитати