• Печі каміни

  Покрокова інструкція, як самому зробити дровяну піч із цегли

  30.09.2015

  Установка пічних приладів

  Колосникові решітки я ставив на випуски печі. У них шліфмашинки вибирав чверті з припуском на теплове розширення і глибиною трохи більше висоти заплечиків решітки. Цеглу, що примикають до грат, зрізав на клин і затирал наждаком до отримання гладкої поверхні. По клину паливо скочується на решітку, покращуючи процес горіння, а гладка поверхня довше не вигоряє. Крім того, всі різані межі, що йдуть всередину, я затирал рідким розчином. Дверки перед їх установкою обмотував азбестовим шнуром і, визначивши положення дверки в ряду, відрізав надлишки клямеров і кріпив їх скручуваннями з дроту. Також фіксував і верхні клямери. У сусідів дверки були встановлені без азбесту і клямеров. В результаті скрутки благополучно перегорали в топці і дверки вивалювалися.

  Для встановлення засувки на цеглинах, на які її треба ставити, я вибирав чверті глибиною більше, ніж товщина рамки. Коли рамка лягає на місце, то залишається зазор між засувкою і верхнім цеглою, і засувку зручно захоплювати рукою. Лицьова цегла над засовом я зрізав на клин з тієї ж причини.

  Встановлення плити нічим не відрізняється від установки засувки, тільки обсягом роботи, оскільки чверті довше і з уступом. Якщо не вибирати чверті, то плита лягає вище поду топки, російської печі.

  Покрокова інструкція, як самому зробити дровяну піч із цегли
  Цегла спиляний на клин, що полегшує користування засувкою.

  Фаянс у мене був зроблений з куточка 50×50 мм, тому місця для плити не вистачило. Довелося фаянс звузити по довгій стороні, щоб забезпечити, крім того, і тепловий зазор.

  Після примірки та підгонки я поклав плитку на розчин, осаджуючи її на рівні поду.

  Кладка зводу

  Кладку зводу я починав з розмітки кружала. Оскільки звід — циркульний одноцентровый, то для побудови дуги потрібні три точки. Ширина прольоту відома. Вона дає дві крайні точки дуги. Зведення по висоті займає три ряди кладки. Приймемо товщину шва до 5 мм і отримаємо 210мм. А якщо від 210мм відняти 120мм вийде 90 мм: це висота підйому склепіння.

  З паперу я вирізав прямокутники 65х120 мм розмір торця цегли і поклав ці умовні цеглини по лінії кружала з перекриттям в нижній частині 5 мм. По крайнього цеглі визначив кут нахилу для цегли п’яти і зафіксував малкою. На папірця намітив лінії перетину і отримав шаблон цегли для склепіння. З обрізка сайдинга вирізав шаблон, по якому розмічав цеглу для різання. З того ж сайдинга вирізав шаблон для кружала.

  Порядовки печі

  Покрокова інструкція, як самому зробити дровяну піч із цегли

  Порядовки кладки. Клацніть для збільшення.

  У порядовках (див. малюнок) з 1-го ряду починаються зольник і підстава димоходів. Його я рекомендую викласти цілком з хорошого цегли, оскільки він є дном зольника і чисток.

  В 3-му ряду встановив піддувальну дверку великого топливника. Заклав камеру зольника малого топливника. Я рекомендую зрізати на клин задні поверхні двох лицьових цегли, що утворюють зольний камеру. Так буде зручніше вигрібати золу. В 4-му ряду я ставив піддувальну дверку малого топливника (у книзі П. І. Воропая в переліку необхідних матеріалів і комплектуючих вказані піддувальні дверцята двох розмірів, а на порядовках — одного розміру — 250х140 мм).

  У 5-му ряду випустив цеглу для установки колосникових решіток більшого топливника. Розміри випусків залежать від розмірів решітки. І тут знову нестиковки з описом печі, яка дана в книзі П. І. Воропая. У автора решітки мають розміри 180х250 мм. У мене решітки такого ж розміру, але заплічка для установки — на короткій стороні, тому прорізи розташовані поперек топливника.

  У 6-му ряду я поставив колосникові ґрати великого топливника. Довжина більшого топливника -500 мм Сумарна довжина колосникових роешеток — 360 мм. Різниця становить 140 мм. Щілини я закривав клиновими цеглою скосом до решітці. Вугілля з таких цеглин скочуються на решітку, що покращує процес горіння.

  В 11-му ряду перед укладанням цегли на розчин я розмітив фаянс і чверті під плиту. Цеглу 2-го ряду поду відшліфував. Якщо піч Ви кладете в споруджуваному будинку, то краще використовувати електроінструмент і робота піде швидше. Тільки майте на увазі, що буде дуже багато пилу. На цей ряд я поклав плиту і фаянс.

  На 15-му ряду цеглини, які виходять у варильну камеру, знизу я обробив на клин. Зверху цього ряду (під цеглу 16-го ряду) поставив стяжки в бічні стінки печі і поличку для перекриття гирла. Поличку виготовив з куточка 50х50 мм Головне — витримати відстань між куточками, щоб між ними входив цегла.

  У 16-му ряду перекрив устя і поставив поперечні стяжки. На 17-й ряд поставив поличку під перетрубье і другі поздовжні стяжки. Для лівої стяжки в поличці куточка вирізав паз. Опорну трубу під поличку обрізав з міліметровим припуском. На фаянсі і поличці перетрубья розмітив положення труби, потім по внутрішньому діаметру труби накернил по три отвори, просвердлив, нарізав різьбу і загнув шпильки (зробив їх з цвяхів, які залишилися після виготовлення заклепок для клямеров). Шпильками зафіксував трубу від зсуву. Міліметровий припуск дозволив остаточно підігнати висоту труби з місця.

  Покрокова інструкція, як самому зробити дровяну піч із цегли
  При переході стельового перекриття була зроблена протипожежна распушка.

  У книзі Воропая не рекомендується ставити пятовые цеглини, а перший ряд зводу автор радить фіксувати глинобитом. Я ж вирізав пятовые цеглини. Завершив я кладку склепіння на 19-му ряду. Перед тим, як поставити замковий цегла, виготовив шаблон з обрізка сайдинга і їм перевірив геометрію паза в кладці і, де треба, підточив цеглини. Коли поставив цеглу на розчин, осаджував його легкими ударами киянкою, поки цегла не ліг на кружало.

  В 21-му ряду у мене вийшло не так, як рекомендується в книзі П. І. Воропая. В порядовке відсутня цегла і виходить діра, а на розрізі Б-Б цегла є. Я клав цеглу як показано на розрізі Б-Б. У цьому ж ряду закладав вентиляційний канал.

  На 23-му ряду я рекомендую поставити прочистную дверцята. Я вчасно про це не подумав і тепер шкодую. З часом, напевно, доведеться виймати цегла і ставити дверку. До того ж її можна використовувати як душник для самовара. Інші ряди я клав у відповідності з порядовками, наведеними у книзі П. І. Воропая.

  Кладку печі я робив в цілому протягом двох робочих тижнів, але з перервами вийшло близько місяця. Як тільки перекрив під, в піддувало встановив вентилятори, які вимикав тільки на ніч. Тому до моменту установки труби піч майже висохла і була готова до пробної топці. Перша топка печі пройшла добре, правда, підтопки спочатку трохи диміли.

  Вентиляція припічка працює відмінно. Підтопки більше прогрівають низ печі, який викладений в півцеглини. Малий подтопок нагріває більшу кількість нижніх цеглин, ніж великий і швидше зігріває будинок. Але і остигає піч швидко. При топці російської печі прогрівається тільки верх печі вище поду. Тепловіддача починається від трьох рядів, викладених в півцеглини. Масивний верх починає працювати пізніше.

  Тому топити російську піч краще на ніч. Тоді не жарко буде засипати і не холодно зранку вставати. Це справедливо при невеликій закладці палива. При великому ж кількості палива, підтопки швидко прогрівають повітря в хаті і нагрівають верх печі, який потім починає віддавати тепло і підтримує рівномірну температуру в хаті.

  Ст. Коровушкін. Опубліковано в журналі «Дім», №11, 2007 рік

  Читайте також:

  Короткий опис статті: печі та каміни статті про каміни, топки і печах 1С-Бітрікс, CMS, PHP, bitrix, система управління контентом

  Джерело: Покрокова інструкція, як самому зробити дров’яну піч з цегли

  Також ви можете прочитати