• Камін

  Камін Гуманітарний словник Яндекс.Словники

  28.09.2015

  Камін

  КАМИ?Н — відкрита кімнатна піч, виникла як удосконалення відкритого вогнища. Розміщується в ніші капітальної стіни або приєднується до неї. К. включає топливник, зсередини облицьований вогнетривкою цеглою або чавунними плитами, і (нижче топливника) під, на до-ром лежить паливо. Для поліпшення припливу повітря до топливнику під робиться литим гратчастим (колосниковым), частіше чавунним. Колосникові решітки зміцнюється на металевих сіт. таганчиках. Замість решітки може вставлятися жаровня. Під гратами поду ставиться висувний металевих сіт. зольник. Вгору топливника веде димар. В якості палива використовуються дрова, вугілля, кокс, торф. Гідність К. — хороша вентиляція приміщень, створювана посиленою витяжкою повітря з кімнати. Недоліком К. є мала нагреват. здатність, яка вимагає посиленої витрати палива, і швидке охолодження приміщення. Більш досконалі т. н. голландські К. к-рих для збільшення тепловіддачі за стінкою топливника прилаштовують повітрозабірні кишені: надходячи з приміщення, повітря проходить за нагріваючими стінками топливника і, нагріте, виходить над камінною полицею через отвори, прикрашені металевих сіт. решітками.

  Що характерний для інтер’єру Зап. Європи 17-18 ст. і нетиповий для побуту слов’янських народів. З петровського часу К. влаштовувалися в палацах як ел-т європ. палацового інтер’єру, зазвичай мали декор або декорувалися вазами на кронштейнах і навіть в поді (що виключало функціонування К. для опалення). Використовувалися в основному заради вентиляції, для опалення К. іноді поєднували з піччю. Починаючи з 2-ї пол. 18 в. К. став майже зобов’яз. ел-том парадного інтер’єру, що мають тільки знакову функцію, — він ознака житла європ. стилю життя мешканців і одноврем. втілення вогнища, яке колись було сакральним центром будинку. Тому Що поміщається в інтер’єрі незалежно від завдання опалення; в кін. 18 в. К. могли бути навіть помилковими.

  Обробка К. створювалася архітектором в ансамблі з обробкою всього інтер’єру. К. обробляють кахлями, мармуром, порцеляною, накладками з бронзи і різьбленого каменю, різьбленим дубом та іншими цінними породами дерева, топливник обмежують худож. металевих сіт. рамкою і т. д. К. оформляється як мініатюрне архітектурна споруда: його прикрашають колони, різьблені карнизи, скульптура (рельєфні емблеми і сцени, фігури каріатид). Оздоблення поверхні стіни над К. виділяє його: її покривають дзеркалами, нерідко в складному архітектурному оточенні, а також стінний живописом, картинами, рельєфами. Полку К. — виступаюча з площини стіни частина його — використовується для розміщення годин (в центрі), світильників (зазвичай по кінцях), ваз, статуеток. Прикрасою інтер’єру служили камінні приналежності з бронзи, що ставилися біля К. тагани і шанэ (опори колосників) з бронзовими скульптурами, совок, мітелка, кочерга, міхи. Ансамбль К. доповнюється екраном — окремим предметом меблів, який представляє собою зазвичай раму з натягнутою в ній тканиною (іноді дві парні рами); екран прикриває нішу К. і служить регулювання температурного режиму.

  У 20 ст. житло в Росії організовувалося виключить. як функціональне, тому Що дають мало тепла, але вимагають багато палива, вийшли з ужитку. Однак у 90-х рр. з відродженням к-ри дому та інтер’єру їх знову стали влаштовувати в приватних будинках.

  Короткий опис статті: камін

  Джерело: Камін — Гуманітарний словник — Яндекс.Словники

  Також ви можете прочитати