Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

04.10.2015

Димоходи для камінів: види

Зміст

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?
Димоходи для камінів – це димові канали, що забезпечують безаварійне відведення в атмосферу продуктів згорання за допомогою створення природної тяги. Виконання даної функції дозволяє оптимізувати роботу димового тракту і попередити про можливу небезпеку для людини. Результатом непродуманого пристрої димоходів може стати зворотна тяга, задимлення та пожежа. З цієї причини ефективність каміна, його довговічність і безпеку залежать від якості і правильного монтажу димового каналу.

Сучасна труба для каміна: вимоги

Все зростаюча увага до охорони навколишнього середовища та енергозбереження призводить до створення більш ефективних опалювальних пристроїв і скорочення викидів шкідливих речовин в атмосферу. Тому посилюються вимоги до пристрою димарів та їх експлуатації.

Сучасні димоходи для камінів повинні відповідати наступним критеріям:

 • Міцність і довговічність. Димових трубах доведеться витримувати високі температури, протистояти конденсату і агресивних кислот, відповідати вимогам пожежної безпеки.
 • Аеродинаміка. Будова та елементи труби повинні забезпечувати безперешкодний потік видаляються димових газів. Так, круглий переріз димоходу каміна сприяє швидкому виведенню продуктів горіння наверх. Прямокутне ж складається з елементів, що створюють місцеві опору.
 • Простота обслуговування. Чим гладше внутрішня поверхня труби, тим менше відкладається кіптяви і бруду. Отже, прочищення рідше потрібно.
 • Стійкість до ерозії і корозії. Кислоти, які містяться в продуктах згоряння, а також вологість можуть роз’їдати матеріал труби або шви цегельної кладки. Щоб уникнути цього, димохід повинен бути зроблений з якісних матеріалів, стійких до впливу агресивних середовищ.

Димоходи для камінів: види

В залежності від місця і способу установки:

 • Вбудовані.

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

Це вертикальні канали для виведення диму. Прокладаються вони в капітальній стіні ще на етапі будівництва будинку. Вважаються найбільш економічними.

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

Облаштовуються у вже готовому будинку. Використовуються, як правило, для острівних камінів. Виріб кріпиться до несучих конструкцій даху і стельовим перекриттям допомогою кронштейнів і вантових розтяжок. Щоб такий димар ширяв над каміном, плита перекриття верхнього поверху повинна витримувати його вагу. З цієї причини краще встановлювати металеві моделі: вони мають незначну масу в порівнянні з іншими.

 • Димоходи з опорою на камін.

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

Займають прикордонне положення між полновстраиваемыми і підвісними конструкціями. Вони істотно збільшують вагу всього виробу, тому для них необхідно пристрій самостійного фундаменту.

В залежності від матеріалу:

 • Цегляний димар для каміна.

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

Матеріал – повнотіла, обпалений, глиняна цегла. Для зведення необхідні також глина, пісок, вода і цемент. Цегляні димоходи більше підходять для камінів, що працюють на твердому паливі.

Кладка з цегли ефективна при високій температурі продуктів згоряння. У такій ситуації водяні пари конденсуються. Для цегляного димоходу небезпечно спалювання недосушеній деревини. У процесі горіння може утворюватися конденсат, який, змішуючись з сажею, перетворювався б у чорну липку масу, руйнує димар.

Кладка повинна бути цілісною. Небажано викладати димар частинами між перекриттями. Побоюючись утворення конденсату, трубу з цегли обладнують металевим вкладишем. Роблять його з-стійкої сталі. Влаштування димоходу каміна зі сталевим вкладишем показано на малюнку:

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

 • Сталевий димар для каміна.

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

Матеріал – жаростійка нержавіюча сталь. Ці труби легше цегляних і не потребують додаткового фундаменті. Їх набагато простіше встановлювати. Сталеві димоходи довговічні, стійкі до корозії і підходять для різних модифікацій камінів.

Круглий перетин металевих труб оптимально для видалення димових газів. На ідеально гладких стінках не осідає сажа. Сталеві димоходи можна встановлювати у вже побудованих будинках. Є і недоліки:

 • відносно висока ціна димар для каміна;
 • незначна самонесуча здатність.

Пропонуються наступні різновиди даних видів виробів:

 • «сендвіч»;
 • «гарячі» труби (жорсткі і гнучкі).

Димарі «сендвіч» для камінів – конструкції, що складаються з круглої металевої труби і спеціального вогнетривкого шару теплоізоляції, розміщеного всередині. Ця внутрішня прошарок і приймає на себе основний удар хімічно агресивних середовищ і високих температур. Вона не горить, не виділяє парів і газів, має низьку теплопровідність.

«Гарячі» труби – це металеві димарі без теплоізоляційного шару. Вони більше підходять для прокладки димовідводу всередині існуючої шахти. Гнучкі труби дозволяють здійснювати відведення газів від топки без застосування проміжних сполук і поворотних конструкцій. Надійне і герметичне з’єднання забезпечується спеціальними мастиками.

 • Керамічні димарі для камінів.

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

Керамічні шамотні труби з’явилися на російському ринку відносно недавно. Вони володіють всіма перевагами сталевих конструкцій плюс висока надійність і довговічність. Така димохідна система складається з внутрішньої шамотної керамічної труби, ізоляційного шару з базальтових порід і зовнішнього сталевого кожуха (може використовуватися легкий пінобетон).

Керамічні димоходи коштують трохи дорожче, ніж інші. Але процес тривалої експлуатації окупає витрачені кошти. Пристрій керамічного димоходу показано на малюнку:

Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

1) Скляні димоходи.

Мабуть, найекзотичніші з усіх пропонованих на сучасному ринку. Переваги:

 • несприйнятливість до вологи;
 • повна відсутність корозії;
 • низька теплова інертність.

Недоліки:

 • дуже висока вартість;
 • витратний монтаж.

Димар для каміна своїми руками

Як зробити димар для каміна? Основні етапи роботи:

 • Визначення місця розташування.

Оптимально – в теплій частині будівлі, ближче до коника. Якщо необхідно встановлювати димар біля зовнішньої стіни будинку, то його товщина стінок повинна бути не менше шістдесяти чотирьох сантиметрів. Близькість до конька дозволить зробити стирчить ділянку труби найменшим.

 • Визначення розмірів.

  Діаметр димар для каміна повинен бути дорівнює діаметру димовідвідного патрубка. Занадто малий розтин не забезпечить в повному обсязі відведення продуктів згоряння. При занадто великому діаметрі зменшиться тяга.

 • Для камінів з відкритою топкою загальноприйняте співвідношення діаметра димоходу і розміру отвору топки – 1:10. Оптимальна форма перерізу – кругла. Якщо запланована прямокутна труба, необхідне співвідношення сторін – 1:1,5. Причому кути всередині треба закруглятися.

  Мінімальна висота димаря – чотири метри. Максимальна висота залежить від висоти будівлі. Над плоскою покрівлею, а також на відстані до півтора метра від гребеня або парапету труба повинна підніматися на півметра, не менше. Якщо відстань від гребеня або парапету становить 1,5-3 метри, розмір димоходу для каміна не повинен бути нижче гребеня покрівлі.

  Співвідношення висоти димаря і відстані ло коника показано на малюнку:

  Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

  • Матеріал внутрішніх стінок.

  Має бути вогні — і кислотоупорным. Внутрішня поверхня має бути вертикальною і гладкою.

  • Монтаж димаря.

  Проводиться знизу вгору. Кожне наступне ланка труби вставляється в попередній відрізок. Всі стики зчіплюються хомутами.

  Для закріплення труби через кожні півтора-два метри потрібно встановлювати кронштейни. Горизонтальні відрізки не повинні бути більше одного метра. Зіткнення з комунікаціями також неприпустимо.

  Схема монтажу представлена на малюнку:

  Димарі для камінів. Як зробити своїми руками?

  Короткий опис статті: влаштування димоходу для каміна Димоходи для камінів: вимоги та різновиди. Цегляні і керамічні димарі для камінів. Як зробити димар для каміна? Визначення місця, розміру. Монтаж. димоходи камінів

  Джерело: Димоходи для камінів. Як зробити своїми руками?

  Також ви можете прочитати